Tento typ kečarí je obvyklou stravou na mezinárodních festivalech Kundalini jógy. Recept je docela ostrý, pokud vám ostré jídlo nesvědčí, uberte čili.
Recept odpovídá množství pro 4-6 osob.
- 1 hrnek mungo fazolí
- 1 hrnek rýže basmati
- 9 hrnků vody
- 2 hrnky nakrájeného řapíkatého celeru
- 2 hrnky nakrájené červené řepy
- 2 nakrájené cibule
- 1/3 hrnku drobně sekaného či strouhaného zázvoru
- 8-10 stroužků česneku nasekat
- 1 čaj. lž. kurkumy
- 1 čaj. lž. koření garam masala
- 1/2 čaj. lž. černého pepře
- 1 čaj. lž. drcených čili papriček
- 1 lžíce bazalky
- 2 bobkové listy
- 5 tobolek kardamomu (pouze semínka uvnitř)
- sůl nebo Tamari na dochucení
Mungo namočte přes noc do vody. Druhý den propláchněte mungo i rýži čistou vodou. Uveďte v hrnci vodu do varu (nesolte!), přidejte rýži a mungo a společně vařte na středním plameni.
Nakrájejte zeleninu a přidejte ji do vařící se směsi. Mrkev a červenou řepu můžete vařit odděleně, pokud chcete.
Rozehřejte olej ve vhodné široké pánvi (nejlépe ve woku). Přidejte nakrájenou cibuli, česnek, zázvor a smažte na středním plameni, dokud směs nezačne hnědnout. Doplňte koření, ale zatím nesolte ani nepřidávejte Tamari či zelené bylinky.
Teprve když je vše měkké, můžete vše smíchat dohromady a přidat bylinky. Ještě chvíli povařte. Musíte stále míchat, protože směs má tendenci se připalovat. Nakonec přidejte Tamari nebo sůl. Podávejte společně s Pálivou omáčkou.
Ideální kečarí by mělo mít všechny ingredience tak dobře uvařené, že je od sebe nerozeznáte. Ale je to samozřejmě otázka preference. Dobře uvařená zelenina se lépe tráví. Stejně tak někdo bude upřednostňovat konzistenci husté polévky a někdo husté kaše.